Kolposkopowe badanie szyjki macicy a wynik badania histopatologicznego

Mam HpV16. Miałam pobrany wycinek z szyjki w 2011 - wynik nie potwierdził CIN 1 z cytologii. Kilkakrotna kolposkopia również nie wykazała żadnych zmian. Po pozytywnym wyniku mrna wirusa w 2013 r, zdecydowałam się na konizację. Wynik hist.pat. mnie zaskoczył: CIN 3. Na szczęście czysto w granicy cięcia. Jak to możliwe, że tak dużych zmian nie wykryła kolposkopia???
KOBIETA ponad rok temu

Co to są mięśnie dna miednicy?

Mało kto z nas zastanawia się, nad funkcjonowaniem swojego organizmu. Dlaczego działa on tak, a nie inaczej? Warto jednak wiedzieć jak jak on pracuje. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat mięśni dna macicy.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Niestey kolposkopia nie jest tak dokładnym badaniem jak badanie wycinków pobranych podczas konizacji. Warto także wspomnieć iż przy oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego opieramy się na umiejętnościach lekarza oraz na stanie faktycznym z danej chwili. Ocena patomorfologa jest znacznie wnikliwsza przez co często bardziej dokładna.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
Lek. PaweĹ Baljon
Lek. PaweĹ Baljon

Witam,
kolposkopia to badanie dodatkowe zyskujące w świecie coraz większe znaczenie. Pozdrawiam.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy