Konieczność leczenia kanałowego

Jeśli jest ząb żywy ("4" górna), o zdrowych kanałach, ale z dużym ubytkiem z powodu złamania poprzecznego, to czy do założenia koronki (lub inley/onley) konieczne jest wymagane leczenie kanałowe? Czym można uzupełnić b.mocno zdarte w poziomie ale zdrowe jedynki górne, i czy konieczne jest przeleczenie kanałowe, czy można bez tego lecz.kan.?Zgryz prawidłowy.Joanna

Co do mocno startych jedynek to w pierwszej kolejności należy określić przyczynę zaistniałego stanu - jeśli wynika on z dysfunkcji najpierw konieczna jest ich eliminacja, a dopiero później właściwa odbudowa ( korony ).
Powinna Pani zgłosić się do lekarza dentysty w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Lek. dent. Magdalena Mierzejewska

jeśli miazga popularnie zwana nerwem czyli takie serce zęba reaguje prawidłowo - a to określa stomatolog - nie ma potrzeby profilaktycznego leczenia kanałowego - istnieje jednak ryzyko ze opracowanie zęba pod wkład, nakłąd czy koronę będzie powodem obumarcia miazgi i wtedy takie leczenie stanie się konieczne - stąd po opracowaniu zęba zalecane jest przez kilka tygodni uzywanie uzupełnienia tymczasowego
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk