Konieczność przerwania leczenia kanałowego po zatruciu zęba

Witam. Mam zatruty, po raz trzeci ząb do leczenia kanałowego. Czy jest jakaś możliwość żeby lekarz zabezpieczył jakoś ten ząb i przełożyć wizytę na około 2 miesiące? Okazało się, że rozchorowałam się dość poważnie i nie ma szansy abym dała radę wysiedzieć na fotelu przez całe leczenie endodontyczne, tracę cały czas przytomność, do tego mam bardzo silne krwawienia, jestem w czasie diagnozowania. Co zrobić najlepiej w takim przypadku? Pozdrawiam.

W tym przypadku powinno się porządnie znieczulić ząb (nie zakładać dalej wkładek z trucizną), usunąć miazgę, opracować kanały i -jeśli nie ma czasu na ich wypełnienie- chociaż założyć do nich wkładkę antyseptyczną długodziałającą, zamknąc ten ząb tymczasowo wypełnieniem. Ale to też wymaga czasu, przynajmniej 0,5-1 godz w zależności od zęba.
Jeśli to z Pani strony niemożliwe, pozostaje jedno wyjście-ekstrakcja (w warunkach szpitalnych).

Witaj,
W Twoim przypadku wskazane jest znieczulenie, usuniecie trucizny i jak najwiekszej ilosci martwej miazgi z komory i jesli to mozliwe kanałow, zalozenie opatrunku i odczekanie do stanu poprawy zdrowia lub w najgorszym wypadku usuniecie zeba.
Zycze powodzenia, Aleksandra Bąk

Dlaczego ząb był zatruwany i to trzy razy?? Nowoczesne leczenie endodontyczne odbywa się bez zatruwania i można je wykonać na jednej wizycie. Czas trwania takiego zabiegu to około 1,5 godz. Jeśli nie jest Pani w stanie tyle wytrzymać, można wypełnić ząb tymczasowo. Należy jednak pamiętać, iż czas gra tutaj na niekorzyść leczonego zęba.

Zatruwanie zęba jest starą metodą postępowania i nie powinno być już stosowane. Jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia całego leczenia na jednej wizycie, należy zęba dokładnie odkazić za pomocą ozonu i nanocząsteczek i zabezpieczyć szczelnie wypełniaczem tymczasowych, jest szansa że przez ten czas nie będzie dolegliwości i będzie można zakończyć leczenie po 2 miesiącach.