Konieczność unikania mięsa i produktów mlecznych przy grupie krwi A RH

Witam.Moja grupa krwi to A rh .Przeczytałam w internecie,że powinnam unikać mięsa i produktów mlecznych,a także m.in.pomidorów i ziemniaków,za którymi bardzo przepadam.Czy powinnam stosować się do tych zaleceń? Cierpię na częste infekcje dróg moczowych i bóle gardła,brzucha.Podobno grupa krwi A jest bardziej narażona na ryzyko cukrzycy i raka.Jak do tego nie dopuścić?Proszę o radę dietetyka.

Witam serdecznie,

"dieta zgodna z grupą krwi" nie ma za sobą rzetelnych badań, które potwierdzałyby jej założenia, dlatego nie polecam stosowania się do niej.

Najlepiej, aby stosowała się Pani do uniwersalnych zasad zdrowego żywienia (np. piramida zdrowego żywienia Instytutu Żywności i Żywienia). Być może są już powszechnie i dobrze znane, ale rzeczywiście to one są potwierdzone rzetelnymi badaniami. Przykładem diety zgodnej z tymi zasadami jest dieta śródziemnomorska, która jest zalecana chociażby w prewencji chorób, o które Pani pyta.

Częste infekcje i bóle gardła, brzucha powinny być przez Panią skonsultowane z lekarzem.

Pozdrawiam
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk