Konieczność wykonania USG wątroby przy nosicielstwie WZW B

Witam. Jestem nosicielką wzwb. Tydzień temu zrobiłam próby watrobowe oraz Proteinogram które wyszły bardzo dobrze jak u zupełnie zdrowego człowieka. Miałam zamiar wykonać także kontrolnie usg watroby ale czy w takim przypadku jest to potrzebne? Dziękuje.

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę, że w tym momencie to nie, chyba że ma Pani powiększoną wątrobę. Proponuję udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można zalecić odpowiednie dodatkowe badania.

Magdalena Mroczek

Tak, w tym przypadku należy wykonywać kontrolne usg brzucha. Skierowanie może wydać lekarz rodzinny.

Małgorzata Panek

Należałoby jednak wykonać badanie USG, aby ocenić wygląd narządu. Badania laboratoryjne mogą pokazać wyłącznie funkcjonowanie narządu.
Pozdrawiam