Konsekwencje usunięcia plomby amalgatowej

Od 10 lat mam plombę amalgamatową, którą chciałabym wymienić ze względów estetycznych. Jednak przeczytałam (oczywiście w internecie), że taka plomba stopniowo rozsadza ząb od środka i po usunięciu takiej plomby ząb pęka i się rozpada. Poza tym w czasie usuwania takiej plomby podobno uwalnia się zawarta w niej rtęć i dostaje się do organizm. Czy to prawda? Czy po wyjęciu takiej plomby rozleci mi się ząb? Czy w czasie jej usuwania ta rtęć dostanie się do organizmu i może dojść do zatrucia?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, nic Pani nie grozi przy wymianie plomby. Prosze zglosic sie do stomatologa. Pozdrawiam.