Kontrolowanie posiłków przez partnera

Zaczynam popadać w depresję.Mój chłopak strasznie chce kontrolować co jem. W sumie jak rozmawiamy to wychodzi na to, że nie mogę nic jeść bo wszystko jest tuczące. Karze mi codziennie ćwiczyć, fitness basen i w ogóle. Potrafi po 50razy dziennie pytać co jadłam, czy ćwiczyłam, czy będę starać się schudnąć. Chcę zrzucić 5kg, ale przy takiej kontroli popadam w depresję i przestałam jeść zupełnie. Wiem, że jakkolwiek bym się nie starała nie przestanie mnie kontrolować. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Proszę przede wszystkim zapamiętać, że NIKT poza Panią NIE MOŻE kontrolować tego co Pani robi, co je, jak śpi, co czuje, co myśli itd. Nawet jeśli jest osobą bliską, rodziną, partnerem czy świętym. Nie! Przede wszystkim powinna Pani postawić wyraźne granice między tym, co jest naturalne dla związku (np. troska o drugą osobę) a tym co jest toksyczne i prowadzące do negatywnych efektów (np. kontrolowanie przez partnera, tworzenie presji, wypominanie itd.). To, czy pani chce schudnąć czy nie powinno być Pani autonomiczną decyzją, a nie wymuszoną przez kogokolwiek. Tym bardziej jeśli pojawiają się skutki takie jak stany depresyjne. Idąc tą drogą, bez zaznaczenia granic i samokontroli, rzeczywiście może się Pani doprowadzić do złego stanu. Osoby w związku powinny się kochać i akceptować takimi, jakie są. Owszem zmiany są potrzebne, ale wynikają z naturalnych procesów ewoluowania związku, a nie z przymusu wywieranego na drugą osobę. To, co pani napisała na końcu "jakkolwiek bym się nie starała nie przestanie mnie kontrolować" moze nawet zahaczać o przemoc psychiczną, jakiej dopuszcza się partner na Pani osobie. Proszę działać. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii.
W internecie znajdzie Pani listę certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości; bądź udać się do PZP (w ramach NFZ).

Nikt nie może pani "kazać" czegoś robić. Kwestia diety, stylu życia, ćwiczeń fizycznych itp. to wyłącznie pani sprawa i to pani ma prawo o tym decydować. Wyłącznie pani. Zachęcam do postawienia partnerowi stanowczych granic. Może warto zastanowić się również nad psychoterapią, aby nabrać pewności siebie, bardziej siebie zaakceptować?

Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Witam serdecznie,
Najlepiej, jeśli chce się zrzucić dodatkowe kilogramy poprzez dietę,to warto skonsultować się z dietetykiem, który ustali określoną ilość spożywanych kcal oraz ilość posiłków i ich skład. Jeśli chodzi o ćwiczenia to ich nadmiar też nie jest wskazany, może wystarczy tylko niewiele zwiększyć swoją aktywność, aby zobaczyc oczekiwane efekty 5kg.
Zaczęłabym jednak od poważnej rozmowy z partnerem, odnoszącej się do jego celu jakim jest Pani schudnięcie, dlaczego jest to tak bardzo to ważne dla niego?Może próbuje trochę Panią zmotywować.. ale nie jest to najlepsza droga. Warto z nim porozmawiać o swoich odczuciach i o tym że przez całą sytuację traci Pani optymizm.
Warto też poruszyć wątek jego potrzeby poczucia kontroli chłopaka, czy Wy przez to będziecie szczęśliwsi, co to daje partnerowi?
Pozdrawiam
Sylwia Nowak