Kostniak kostnawy prawej kości ramiennej

Witam, jestem studentką biologii człowieka i podczas zajęć z paleopatologii miałam styczność ze szkieletem osobnika, który miał kostniaka kostnawego prawej k. ramiennej. Chciałabym wiedzieć z czystej ciekawości co się dzieje jeśli taki guzek nie zostanie usunięty, po za oczywistym, że występuje ból. Pozdrawiam, A.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to niezłośliwy nowotwór kości, występujący najczęściej u osób młodych (5–40 rok życia), częściej u chłopców. Występuje najczęściej w trzonach kości długich i czaszki, spotykany w kościach miednicy, łopatki, ramion. Charakteryzuje się bólem nasilającym się po wysiłku fizycznym, oraz bólami nocnymi i porannymi. Dolegliwości bólowe ustępują po zażyciu leków z grupy NLPZ.