Koszmary senne po rozstaniu z chłopakiem

Witam i proszę o poradę. Jestem u kresu wytrzymałości, prawie co noc mam koszmary senne. Wszystko trwa już ponad 2 miesiące. Zaczęło się jakieś dwa tygodnie po zerwaniu z moim facetem, z którym od jakiegoś czasu było już źle, więc już trochę się spodziewałam tego jego odejścia… No ale potem jakoś radziłam sobie, zaczęłam się spotykać z koleżankami, zapisałam się na kurs tańca, nie było najgorzej. I wtedy zaczęły się te sny. Są podobne - tonę albo gdzieś spadam, pojawiają się zdarzenia i ludzie z przeszłości, myślałam, że to minie, ale nie mija. Zaczęłam brać Relanium, przepisał mi je lekarz internista po drugiej wizycie, po pierwszej kazał mi pić melisę… Teraz po tym leku śpię długo i nie czuję się dobrze. Co robić?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Z tego co Pani pisze koszmary senne wiążą się z wydarzeniami bezpośrednio je poprzedzającymi. Zbyt mało mam informacji o Pani, ale i bez tego można stwierdzić kilka rzeczy. Np. tonięcie i spadanie, które pojawia się w snach interpretować można jako brak poczucia stabilizacji, niepewność, lęk, osamotnienie. Może to być np. prawdziwym, choć wypieranym uczuciem.

Myślę, że może to być reakcja na rozstanie z chłopakiem. Każdą utratę bliskiej osoby musimy przeboleć, potrzeba czasu i zajęcia się czymś co sprawia Pani przyjemność. Jeśli taniec przynosi taką radość to może być właściwą formą odreagowania, o ile nie chodzi Pani na zajęcia „na siłę”.

Myślę, że pomóc mogłyby Pani choćby sporadyczne spotkania z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie!