Krążek antykoncepcyjny a konieczność dodatkowego zabezpieczenia

Witam serdecznie! Mam pytanie dotyczące metody antykoncepcji o nazwie Nuvaring. Stosuję ją od ponad 3 tygodni. Jestem właśnie w trakcie tygodniowej przerwy. Moje pytanie dotyczy skuteczności tej metody i tego, czy konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji takiej jak prezerwatywa. Ze swoim partnerem stosujemy zamiast prezerwatywy stosunek przerywany plus Nuvaring. Panicznie boję się ciąży i jakoś nie mogę się przekonać do pełnego zbliżenia. Czy konieczne jest, aby partner brał prysznic po każdym zbliżeniu zakończonym wytryskiem zanim dojdzie do kolejnego stosunku? Boję się, iż mimo wszystko sperma mogła przedostać się do pochwy. Czy moje obawy o ciążę i o tak duże ryzyko są słuszne pomimo prawidłowego stosowania pierścienia? Samej wydaje mi się, że obawy są bezpodstawne. Skoro pierścień ma chronić przed ciążą, to ewentualne resztki spermy nie powinny stanowić zagrożenia, a stosowanie pierścienia w połączeniu ze stosunkiem przerywanym powinno skutecznie zabezpieczać mnie przed ciążą. Piszę, by się uspokoić, gdyż nie chcę za każdym razem panikować, a opinia specjalisty będzie nieoceniona. Proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Proszę się nie obawiać - prawidłowo zastosowany pierścień Nuvaring jest jedną ze skuteczniejszych i najbardziej nowoczesnych metod antykoncepcji. Wskaźnik Pearla (wskaźnik określający skuteczność antykoncepcji, mówi o ilość kobiet na 100, które zaszły w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji przez rok) wynosi 0,25 - 1,75. Jeżeli w poprzednim miesiącu nie stosowano hormonalnego środka antykoncepcyjnego, pierścień NuvaRing zakłada się pierwszego dnia cyklu, czyli w dniu wystąpienia miesiączki. NuvaRing zaczyna działać od razu i nie trzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcji. Jeżeli NuvaRing został założony między drugim, a piątym dniem cyklu, w ciągu pierwszych 7 dni stosowania, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. NuvaRing można bezpiecznie wyjąć z pochwy na czas nie dłuższy niż 3 godziny bez zniesienia zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Pozdrawiam serdecznie!