Linea negra, okres i negatywne testy - czy mimo to mogę być w ciąży?

Wykonałam dwa testy ciążowe, oba negatywne. Stosunki, które ich dotyczyły, były zabezpieczone prezerwatywą, w dodatku jestem po siedmiodniowej miesiączce poprzedzonej PMS, z której dwa dni były krwawieniem ciemnym i obfitym z niewielkimi skrzepami. Mimo to mam na brzuchu kreskę zwaną Linea negra, tyle że jest ona jasnobeżowa, niewiele ciemniejsza od mojej skóry i niemal niewidoczna.
Czy mimo krwawienia i testów mogę być w ciąży? Jeśli nie, co oznacza widoczność kreski linea negra? Wspomnę, że nie biorę hormonów. Być może jestem przewrażliwiona, ale martwię się, że to wszystko są jednak wczesne objawy ciąży. Czy to możliwe, żebym mimo zabezpieczenia i negatywnych testów była w ciąży? Czy linea negra może być objawem ciąży czy może też pojawiać się bez ciąży?
Pozdrawiam i dziękuję za każdą odpowiedź w mojej sprawie!
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Kreska na pewno nie wskazuje na ciążę. Testy to wykluczają, a Linea negra pojawia się w ciąży zwykle w drugim trymestrze, gdy brzuszek jest już powiększony. Jest ona spowodowana większą niż zwykle pigmentacją skóry, którą z kolei powoduje prawdopodobnie zwiększony poziom estrogenu.

Żeby określić, na ile u Pani pojawienie się tej linii jest cechą urody, a na ile może świadczyć o zaburzeniach, należałoby Panią obejrzeć i zebrać dokładniejszy wywiad. U kobiet z ciemniejszą karnacją występowanie tej linii jest najzupełniej normalne, choć nie jest ona zwykle tak wyraźna, jak u kobiet w ciąży. Niestety może być ona również oznaką schorzenia hormonalnego, jak na przykład choroby Addisona (cisawica), w której zbyt niski poziom hormonów kory nadnerczy przyczynia się do nadmiernej pigmentacji. Jeśli jednak nie występują u Pani żadne inne niepokojące objawy, to niema powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!