Krew w moczu i wynik PSA

Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc. Mój tata (69 lat), przez dwa dni (co dwa dni) oddawał mocz z krwią, raz mocniej czerwony , raz wydawałoby się ,że bez krwi. Zrobił PSA, wyszło 7,5. Dodatkowo urolog poprzez badanie palpacyjne wyczuł małe powiększenie gruczołu i jakiś guzek. Czy oznacza to już nowotwór? Jeśli tak, to czy w takim stadium choroby jest szansa,że jest to rak niezłośliwy?Dodam także, że do 3. 2013 r. był pod kontrolą urologa i kazał odstawić leki,bo było ok. Czekamy na biobsję Chciała dodać, iż tata dotąd nie miał żadnych objawów, do momentu pojawienia się krwi w moczu. W 2008 r. PSA wynosiło 1,5. Proszę o wyczerpującą odpowiedz, z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.Magda

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Krew w moczu nie jest swoistym objawem raka stercza. Należy przede wszystkim wykluczyć chorobę pęcherza moczowego i nerek - proponuję zatem konsultację u u urologa, który zleci USG układu moczowego lub jakieś inne badanie obrazowe.
Jeśli chodzi o badanie PSA i guzek w obrębie prostaty - na podstawie tych dwóch wykładników nie można stwierdzić procesu rozrostowego. Należy poczekać na wynik biopsji.