Krostki na łokciach i ramionach: jak się ich pozbyć?

Dzień dobry. Od kilku dni mam na łokciach krostki, które nie są widoczne, ale podczas dotyku wyczuwa się jakby granulki cukru lub piasku na skórze. Powyżej, na ramionach, już od dłuższego czasu mam chropowatą skórę. Codziennie balsamuję się kremem, ale nawilżanie przestało chyba pomagać, ponieważ krostki te zajmują coraz większą powierzchnię ramion. Ostatnio używałam maści D*** z powodu pęcherzyków na skórze, jednak trwało to tylko 3 dni. Kilka tygodni temu smarowałam też ramiona H*** i efekt był skuteczny, jednak nie chciałabym stosować maści codziennie. Czy opisane przeze mnie krostki są naturalne i pojawiają się u ludzi młodych (ja mam 25 lat) przeważnie w okresie zimy i mogą być spowodowane np. niedoborem witaminy A, czy powinnam udać się do dermatologa? Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

To co Pani opisuje najprawdopodobniej jest to tzw.rogowacenie okołomieszkowe.
Najczęściej pojawia się na skórze ramion,łokci i czasami na łydkach.
Jeżeli nie obserwuje Pani innych zmian np. złuszczanie się skóry lub świąd wizyta u lekarza nie jest konieczna.

Rogowacenie częściej występuje u ludzi młodych jednak może być obecne w każdym wieku.
Często występuje rodzinnie.
Może być spowodowane niedoborem witaminy A.
W wielu przypadkach rogowacenie okołomieszkowe zanika podczas ekspozycji na słońce.

Najważniejsze w pielęgnacji zmienionej skóry jest jej nawilżanie.
Najlepsze rezultaty dają maście i kremy bogate w witaminę A bądź mocznik.
Należy również uzupełniać niedobory witaminy A i E.
Można również stosować peelingi,które korzystanie wpływają na zmniajszenie rogowacenie.

Pozdrawiam!