Krostki w miejscu intymnym: jaka może być przyczyna?

Witam. Jestem pełnoletni i mam jeden bardzo krępujący problem, z którym wstydzę się udać do dermatologa. Mianowicie chodzi o to, że już od dłuższego czasu mam na żołędziu, a dokładnie w okolicach rowka żołędnego, małe, czerwone, lekko wystające punkciki znajdujące się dookoła żołędzia. Nie uprawiałem jeszcze seksu, ale mam zamiar w najbliższym czasie. Nie swędzi mnie to, ani nie szczypie. Nie pojawia się żadna wydzielina. Co to może być (może grudki perliste)? Poza tym po goleniu miejsc intymnych mam strasznie zaczerwienioną skórę, wygląda to jak wysypka i nie mogę się tego pozbyć. Z góry dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!
Trudno bez obejrzenia jednoznacznie stwierdzić czym jest opisywana zmiana.
Faktycznie mogą to być grudki perliste, ale również brodawki wirusowe, infekcja grzybicza lub zmiany alergiczne.
Uważam, że najlepiej jest pokazać zmianę lekarzowi, który postawi odpowiednie rozpoznanie.
W przypadku grudek perlistych występują one najczęściej na koronie prącia i w rowku zażołędnym.
Zazwyczaj nie wymagają leczenia, jedynie z aspektów estetycznych.
W innych możliwych schorzeniach wymagane jest przeprowadzenie leczenia.

Przy depilacji okolic intymnych bardzo często pojawia się wspomniany problem, gdyż skóra jest tam bardzo wrażliwa i często po usunięciu włosów, odrastają one bardziej twarde i często dochodzi do tzw. "wrastania w skórę" co powoduję opisane zmiany.
W tych rejonach najlepiej depilować skórę delikatnymi kremami do depilacji lub usuwać owłosienie za pomocą wosku, który usuwa cały włos przez co proces odrastania jest dłuższy i rzadko występuje problem wrastania.

Pozdrawiam!