Krótki sen niemowlaka - co się dzieje?

Witam, jestem mamą 8-tygodniowego malucha, który przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Od samego początku mało sypiał w dzień, ale od paru dni nie sypia wcale. Jedynie na spacerze jest w stanie przespać 2-3 godz. Wieczorem usypia około 22.00 - 23.00, a o 6.00 rano już jest wyspany. Dodam, że karmię go piersią i nie wygląda jakby niedojadał, jest spokojny i nie płacze. Tylko czy taki krótki sen mu wystarcza? Po paru dniach takiego niedosypiania następuje przełom i potrafi przespać cały dzień, i nie mogę go dobudzić nawet na jedzenie. Dziecko wygląda na zdrowe, temperatury nie ma, głodne chyba też nie jest... Czym więc jest spowodowana taka sytuacja?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Rytm snu noworodka jest bardzo indywidualny i ze względu na to, iż dobowy rytm nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, maluch może spać zarówno w dzień jak i w nocy.

Przeciętny niemowlak śpi około 16 godzin na dobę. Zazwyczaj jest maksymalnie klika godzin za jednym razem. W miarę gdy dziecko rośnie potrzebuje mniej snu.

Z Pani opisu wynika, że wszystko przebiega prawidłowo i nie ma się czym niepokoić.

Pozdrawiam!