Krwawienia są skutkiem obecności krwiaków czy ciąży mnogiej?

Witam!
Jestem w 7 tygodniu ciąży. Ponieważ byłam zaniepokojona mocnymi, brązowymi plamieniami zgłosiłam się na USG, z którego wynikło, że jestem w ciąży mnogiej jednokosmówkowej, dwuowodniowej. Mam również dwa krwiaki.
Moje pytanie brzmi: czy różnice pomiędzy zarodkami, które mierzą 6 mm i 4 mm są niepokojące? Jakie jest prawdopodobieństwo obumarcia mniejszego zarodka i jak to wygląda w ciąży z jednym łożyskiem? Czy krwawienia są skutkiem obecności krwiaków czy ciąży mnogiej?
Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Takie dysproporcje wielkości zarodków w ciąży bliźniaczej się zdarzają i nie muszą być od razu powodem do niepokoju, jeśli nie towarzyszą im inne niepokojące objawy. Kluczowe dla oceny zdrowia ciąży jest zaobserwowanie pracy serc dzieci na tym etapie. Przy zarodku mierzącym 5 mm powinna być już możliwa do zaobserwowania czynność jego serduszka, przy prawidłowym rozwoju.
Jeśli występują dwa krwiaki, to do krwawień może jak najbardziej dochodzić. Krwiaki powinny z czasem się wchłonąć, najpóźniej do 20 tygodnia ciąży. Powinna Pani się jednak oszczędzać, szczególnie jeśli występują krwawienia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!