Krwawienie, plamienie w drugiej fazie cyklu

Mam pytanie od około 3 mc po tzw. owulacji (poznaję ją po upławach i bólu w jajniku zwykle po prawej stronie) jest to około 12 dzień cyklu, cykle mam co 24 dni, (owulacja była potwierdzona usg w tym czasie, narzady rodne w porządku) najpierw wraz z uplawami pojawiaja sie niewielkie smugi krwi i wiem iz to moga byc krwawienia tzw poowulacujne, lecz później pojawiaja sie ciemnne brudy aż do początku miesiączki czyli srednio cały czas jak nie miesiączka to plamię. I tak w kółko, Co może być tego powodem, iż to krwawienie ciągle sie pojawia?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Tego typu plamienie może być spowodowane wieloma stanami. Najczęstszym jest niewydolność ciałka żółtego (niedomoga lutealna), która w Pani przypadku jest bardzo prawdopodobna również ze względu na dość krótką fazę lutealną. Zaburzenie to może współwystępować z hiperprolaktynemią lub zespołem policystycznych jajników i wymaga leczenia hormonalnego. Inne możliwe przyczyny to choroby tarczycy, polip endometrium (błony śluzowej macicy) lub szyjki macicy, nadżerka, zapalenie szyjki macicy czy endometrioza. Powinna Pani zgłosić się do lekarza, najlepiej ginekologa-endokrynologa, który zleci badania hormonalne (progesteron, prolatyna, hormony tarczycy i in.). Pozdrawiam serdecznie!