Krwawienie po usunięciu spirali Mirena

Witam 24 pazdziernika mialam usunieta spirale Mirena,nastepnego dnia zaczelam krwawic i trwalo to 8dni. Czy to krwawienie mozna uznac za normalna miesiaczke i od kiedy moge zaczac starac sie o dziecko

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Po usunięciu spirali może dojść do kilkudniowego niewielkiego krwawienia. 8-dniowe krwawienie raczej może wskazywać na miesiączkę. Jeśli chodzi o plany prokreacyjne - można starać się o ciążę już w pierwszym cyklu po usunięciu spirali, jednak sugerowałbym wcześniejszą konsultację ginekologiczną w celu oceny gospodarki hormonalnej a zwłaszcza poziomu progesteronu w drugiej fazie cyklu.