Krwawienie podczas stosunku - co robić?

Ola 20 l. Odkąd pamiętam strasznie mnie boli podczas stosunku, dlatego rzadko się kocham z chłopakiem. Podczas stosunku występuje również krwawienie średnio obfite. I strasznie puchnę w tym miejscu. Miałam już badania cytologiczne i badania na markery CA 125 i wszystko w porządku. Nadżerki nie mam i żaden lekarz nie jest mi w stanie pomoc. Już nie wiem, co mam robić. Dodam, że biorę tabletki antykoncepcyjne ok 2 lata.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najważniejsze, że wykluczone zostały poważne schorzenia ginekologiczne, których symptomem może być krwawienie i ból podczas stosunku.

Generalnie taki ból może mieć wiele przyczyn, z których niektóre dość łatwo dają się wyeliminować, a z innymi należy się pogodzić. Odpowiedzialne może być niedostateczne nawilżenie pochwy podczas stosunku, a częściowo związane z braniem tabletek antykoncepcyjnych. Rozwiązaniem będzie stosowanie dodatkowych lubrykatów podczas stosunku. Inną częstą przyczyną bólu, szczególnie przy wejściu do pochwy, jest stosowanie podrażniających kosmetyków do mycia, które mogą powodować reakcje alergiczne i przyczyniać się do bólu podczas stosunku. Należy zmienić je na bardziej delikatne i zobaczyć czy będzie różnica. Przyczyną mogą być też stany zapalne pochwy, związane z infekcjami grzybiczymi czy bakteryjnymi, powinny być one jednak wykluczone podczas przebytych badań ginekologicznych.

Jeśli ból zlokalizowany jest głębiej, to przyczyną może być endometrioza, której nie da się praktycznie zdiagnozować nie zaglądając "do środka" czy to laparoskopowo, czy przy okazji na przykład cięcia cesarskiego.

Są to moje sugestie związane z najczęściej występującymi przyczynami takiego bólu. Dalsza diagnostyka wymagałby przeprowadzenia dokładnego wywiadu oraz pewnych procedur diagnostycznych.

Pozdrawiam serdecznie!