Krwawienie śródcykliczne po zmianie prearatu antykoncepcyjnego

Mój lekarz zmienił mi tabletki z Mercilon na Yasminelle (sygnalizowałam zmniejszone libido, a także fakt wystąpienia krwawienia "z odstawienia" jeszcze w trakcie brania tabletek w ostatnim tygodniu stosowania - i zasugerował, że te tabletki mają "mniejszą dawkę". Te negatywne zjawiska wystąpiły pierwszy raz po ponad roku stosowania w ostatnich cyklach. Wcześniej czułam się dobrze i nie występowały takie krwawienia). Rozpoczęcie pierwszego opakowania poprzedzone było miesięczną przerwą, według zalecenia lekarza. Wzięłam je zgodnie z zaleceniami, od pierwszego dnia miesiączki. Przez cały okres brania opakowania i teraz podczas przerwy występowało krwawienie. Ostatnią tabletkę wzięłam w czwartek, w piątek i dziś również występuje krwawienie. Na Mercilonie krwawienie z odstawienia występowało u mnie po 3 dniach. Wiem, że podczas przyjmowania tabletek przez pierwsze 3-4 cykli mogą występować krwawienia śródcykliczne, jednak nie wiem czy obejmuje to krwawienie przez cały cykl. Krwawienia mają różną obfitość - często do zabezpieczenia wystarcza zwykła wkładka higieniczna, czasem w ogóle nie musiałam jej stosować na noc, ale więcej niż kilka razy potrzebne było także zastosowanie podpaski (choć tylko takiej o najmniejszej chłonności). Oprócz krwawienia kilka razy wystąpiło brązowawe plamienie. 1. Czy występujące przez cały cykl krwawienie o zmiennej intensywności jest jeszcze zaliczane do krwawienia śródcyklicznego? 2. Czy mogę się spodziewać, że przez następne 3 cykle też będzie się u mnie utrzymywało non stop krwawienie? Czy mam powody do niepokoju?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam! Krwawienie w środku cyklu, abstrahując od jego przyczyny, nazywamy śródcyklicznym. Takiego krwawienia Pani doświadczyła. Nowe tabletki zawierają taką samą dawkę syntetycznego estradiolu, natomiast różnią się progestagenem. Czasem trudno przewidzieć reakcje organizmu na nowy rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Wszystko wskazuje, że krwawienie ma związek ze zmianą tabletek, jednak nie można wykluczyć innej, niehormonalnej przyczyny, tym bardziej, że doświadczała Pani krwawienia już wcześniej. Jeśli jednak lekarz Panią badał oraz nie doświadczała Pani krwawienia w czasie naturalnego cyklu, pomiędzy przyjmowanymi tabletkami, to raczej przyczyną są sztuczne hormony. Jeśli w kolejnych cyklach takie krwawienie śródcykliczne będzie się utrzymywać, proszę się ponownie udać do lekarza, który może rozważyć kolejną zmianę preparatu lub porozmawiać z Panią o innej formie antykoncepcji. Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty