Krwawienie w ciąży: jakie mogą być przyczyny krwawienia w 12/13 tygodniu ciąży?

Witam! Na wstępie dość szczegółowo postaram się opisać moją sytuację. W ciążę zaszłam po leczeniu niedomogi ciałka żółtego (przez podawanie leku z gonatropiną w zastrzykach  w 3, 5, 7, 9 dni po owulacji). Mam 36 lat, jestem w pierwszej ciąży - dziś jest to 12W2D. Jak do tej pory ciąża przebiegała bez problemów - nawet bez nudności, wymiotów czy bólu brzucha. Nie miałam też żadnych plamień - jedynie towarzyszyła mi duża senność i większa męczliwość. Stąd moje wielkie zaniepokojenie, gdy wczoraj podczas zwykłej wizyty w toalecie (w 12W1D ciąży), zauważyłam dość obfite krwawienie - krwią jasnoczerwoną. Nie towarzyszyły temu żadne bóle. Był to teoretycznie termin 3 miesiączki. Dodam, że mam stwierdzone 2 mięśniaki macicy - większy o średnicy około 6 cm. Dzień wcześniej - w 12W0D wykonywałam badanie progesteronu z krwi - wynik to: 32,74 ng/mL (ale wcześniejszy w 8W6D był lepszy - 42,01 ng/mL). Udałam się na izbę przyjęć do szpitala, stwierdzono ciążę żywą, prawidłowej wielkości, kosmówka prawidłowo zlokalizowana, bez cech odklejania. Otrzymałam lek z dydrogesteronem - 1 tabletka co 8 godzin i zalecenie leżenia. Lekarz nie powiedział, co może być przyczyną krwawienia. Pierwsze krwawienie wystąpiło 16 godzin temu i nadal trwa - właściwie bez przerwy, to znaczy obserwuję je podczas każdej wizyty w toalecie - "wygląda" jak w środkowej fazie miesiączki - tzn. nie jest słabe, ale nie jest też bardzo obfite. Zmienił się kolor krwi na ciemnoczerwoną (ale nie bordową czy brązową), nie obserwuję skrzepów, za to lekko pobolewa mnie dół brzucha - bóle nie są uciążliwe, po prostu czuję "tlenie" w dole brzucha. Moje pytania: Czy wiadomo po jakim czasie takie krwawienie powinno ustać, a jeśli nie ustanie, to po jakim czasie powinnam ponownie zgłosić się do lekarza? W którym momencie wykonać ponownie USG, aby sprawdzić czy z dzieckiem wszystko w porządku? Czy te lekkie bóle są niepokojące i czy potraktować je lekiem rozkurczowym, czy tylko obserwować natężenie? Co może być przyczyną takiego krwawienia? Z góry dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu moich wątpliwości - jest to dla mnie tym bardziej ważne, że lekarz prowadzący jest na zimowym urlopie i będzie dopiero za 2 tygodnie w związku z czym nie mam z kim tego omówić, a bardzo się niepokoję. Z pozdrowieniami! Joanna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pobolewania w podbrzuszu mają prawo występować właściwie przez cały okres ciąży. Jeśli ból nie stanie się silny i skurczowy, to nie ma powodów do niepokoju. Przyczyna jego pojawienia się nie jest raczej związana z krwawieniem, lecz z powiększaniem się i przekrwieniem ciężarnej macicy, a także z pociąganiem więzadeł, na których zawieszony jest ten narząd. U Pani dodatkowo do bólu przyczyniać się mogą mięśniaki.

Krwawienie jest natomiast dość niepokojące, ponieważ, jak rozumiem, nie jest ono skąpe. Dobrze, że udała się Pani na izbę przyjęć, gdzie wykonano USG. Przypuszczam, że winą za krwawienie można obarczyć dość dużych rozmiarów mięśniaki. Jeżeli krwawienie nie ustąpi w przeciągu tygodnia od jego pojawienia się lub stanie się obfitsze, radzę ponownie udać się na izbę przyjęć w celu skontrolowania kondycji ciąży. Póki co, proszę się oszczędzać i obserwować.

Pozdrawiam serdecznie!