Krwawienie z odstawienia a prawdopodobieństwo ciąży

Zastanawiam się, czy krwawienie z odstawienia w czasie 7-dniowej przerwy w braniu pigułek jest (podobnie jak miesiączka) sygnałem o nie zajściu w ciążę, czy to krwawienie występuje tylko w związku ze zmniejszeniem się poziomu hormonów? Konkretnie chodzi mi o to, czy jeśli krwawienie po odstawieniu wystąpi to jest to równoważne, że można odetchnąć z ulgą?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Zwykle po zajściu w ciążę nie obserwujemy już miesiączki, ale czasem występuje krwawienie w dniach spodziewanej miesiączki, pomimo że do zapłodnienia nie doszło. Tak więc nie można powiedzieć, że wystąpienie miesiączki przesądza o braku ciąży. Przy tabletkach antykoncepcyjnych dochodzi jeszcze element nagłego odstawienia hormonów, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia pomimo ciąży. Jednak takie sytuacje nie są typowe. Proszę wykonać test ciążowy, tak by rozwiać swoje wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!