Krwiak w macicy - ciąża.

Mam 25 lat i jestem w 16 tyg ciąży. W 8 tyg lekarz na usg wykrył krwiaka macicy. Ostatnio, czyli w 13 tyg miał rozmiar 58x32mm. Dwa razy krwawiłam i byłam w szpitalu, brałam no-spe i d***. Teraz jestem w domu i co parę dni mam niedużą ilość brązowej wydzieliny z dróg rodnych. Nic mnie nie boli. Jaka może być tego przyczyna?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Krwiak w macicy w czasie ciąży najczęściej związany jest z problemami w zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy i w dalszej kolejności w zagnieżdżeniu łożyska. Jest zawsze czynnikiem ryzyka wcześniejszego zakończenia ciąży - dlatego też pacjentki z tym rozpoznaniem powinny być prowadzone w specjalistycznym ośrodku (III st. referencyjności) przez doświadczonego ginekologa.  Nie podała Pani np. wyników badania ultrasonograficznego, dlatego też ciężko nawet domyślić się jaka jest przyczyna tego stanu w Pani przypadku.

Ważne jest by w przypadku nasilonego krwawienia, wystąpienia bólu podbrzusza, skurczów lub innych niepokojących objawów zgłaszać się do ginekologa lub nawet wzywać pogotowie ratunkowe.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.