Która operacja na mięśniaka będzie dla mnie korzystniejsza?

W marcu 2016 roku miałam usuniętego laparoskopowo mięśniaka o średnicy około 8 cm (mięśniak podsurowicówkowy, na tylnej ścianie macicy). Miałam wtedy 27 lat. W miejscu usuniętego mięśniaka była duża blizna. Mięśniak po niespełna kilku miesiącach zaczął odrastać, w dokładnie w tym samym miejscu, gdzie znajdował się wcześniej. Mam duże wątpliwości, czy mięśniak został wycięty w całości, czy aby przypadkiem jakaś część tego mięśniaka pozostała nieusunięta i zaczęła odrastać. W wrześniu 2018 roku miał on wielkość około 3 cm. Od października 2018 r. przyjmuje minipigułkę. Na kontroli w grudniu 2018 wyszło, że ma on już około 5 cm. W chwili obecnej ma dokładnie 4,8x 5,0 cm. Przy czym mam tylko jednego mięśniaka. Moja lekarz prowadząca twierdzi, że powinnam go usunąć. W chwili obecnej nie mam większych dolegliwości. Dzięki minipigułce nie miesiączkuję, mam jedynie sporadyczne krwawienia. Nie posiadam dzieci i na chwilę obecną nie planuje w najbliższym czasie zachodzić w ciążę. Jednak za około 3 - 5 lat chciałabym mieć dzieci. Kontaktowałam się z dwoma różnymi ośrodkami przeprowadzającymi operacje. W pierwszym przypadku był to lekarz przeprowadzający moją pierwszą operację, który potwierdził wersję mojej ginekolog o konieczności (a właściwie sensowności) przeprowadzenie operacji w najbliższych miesiącach. Odradził mi czekać z decyzją o operacji. Zapytałam się go, czy w czasie pierwszej operacji został w całości usunięty mięśniak. Powiedział, że wszystko zostało usunięte. Drugą konsultację miałam w szpitalu uniwersyteckim, gdzie lekarz przedstawił mi zupełnie inną diagnozę. Stwierdził, że mięśniak ma nieregularna budowę, nie jest to jedna zbita kula, tylko widać w usg, że jedna z części ma inny odcień, tak jakby faktycznie coś zostało nie wycięte i zaczęło dorastać. Lekarz stwierdził, że skoro nie mam żadnych większych dolegliwości w związku z mięśniakiem i planuje ciąże, za 3 lub 5 lat, to powinnam się wstrzymać z usuwanie mięśniaka, ponieważ biorąc pod uwagę szybkość z jaką odrósł mięśniak po operacji to istnieje duże ryzyko, że być może znowu będzie to samo. Lekarz zasugerował, aby usunąć mięśniaka około pół roku przed planowaną ciążą. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Czy powinnam poddać się operacji usunięcia mięśniaka teraz czy wstrzymać się z decyzją o operacji i obserwować, czy mięśniak nie rośnie? Która opcja będzie dla mnie korzystniejsza? Czy należy usunąć mięśniaka o wielkości 5 cm? Jeśli operacja zostanie przeprowadzona, będzie ponownie przeprowadzona laparoskopowo. Jakie jest ryzyko zrostów po operacji? Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam, Ania, 30 lat

Szanowna Pani, nie jestem w stanie powiedzieć która opcja będzie dla Pani korzystniejsza, decyzja należy do Pani.