Kupowanie sałaty o tej porze roku

Czy kupowanie sałaty o tej porze ma sens? Czy sa to raczej warzywa nafaszerowane opryskami i lepiej jeszcze troche poczekać?

Warzywa i owoce opryskiwane i nawoŻone są cały rok, nie wszystkie to fakt. Jeśli ma Pani sprawdzonego dostawcę, najlepiej lokalnego, to wtedy można kupować bez obaw. Natomiast sałata ta z pewnością była hodowana w szklarni, czy używano coś do jej szybszego wzrostu, ciężko stiwerdzić, rownież w sezonie może się tak zdarzyć.

Witam,
w okresie zimowym cięzko znaleźć warzywa, które zawierałyby wartość odżywczą porównywalną to tej, która jest w okresie letnim. Musielibyśmy warzyw wcale nie jeść, a myślę, że walory smakowe są także ważne. Poza tym pochodzą one z cieplejszych krajów i napewno prócz wygladu napewno dostarczają nam choś znikomą ilośc potrzebnych witamin i składników mineralnych.
Pozdrawiam

Witam, sałata należy do warzyw, które w większym stopniu mogą kumulować azotany mogące być przekształcane do rakotwórczych N-nitrozoamin w organizmie. Proszę jednak pamiętać, że związki te powstają także w wyrobach wędliniarskich konserwowanych i wędzonych i są bardziej niebezpieczne. Warzywa zawierają witaminę C oraz inne składniki pomagające neutralizować szkodliwe związki, których w wędlinach nie znajdziemy. Zatem nie warto całkowicie rezygnować z nowalijek. Aby zminimalizować spożycie szkodliwych związków trzeba dokładnie myć sałatkę, usuwać jej zewnętrzne liście, nie przechowywać jej w foliowej zamkniętej torbie. Można również usunąć część zanieczyszczeń mocząc ją przez 10 minut w wodzie z solą. Pozdrawiam