Kwalifikacja do zabiegu ablacji przy migotaniu przedsionków

Od 5 lat zdiagnozowano u mnie migotanie przedsionków. Poddany byłem kardiowersji farmakologicznej i elektryczne. Niestety nic się nie zmieniło a owo migotanie utrwaliło się. Czy w związku z tym mój przypadek kwalifikuje się do zabiegu ablacji. Jeżeli tak to jakie mam wdrożyć czynności aby uzyskać autorytatywną informację,

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zaleca się ablację przezskórną objawowego napadowego AF (AF – migotanie przedsionków) u chorych z objawowymi nawrotami AF pomimo stosowania leków antyarytmicznych (amiodaronu, dronedaronu, flekainidu, propafenonu, sotalolu), którzy preferują kontrolę rytmu serca, jeśli zabieg wykona odpowiednio przeszkolony elektrofizjolog w ośrodku mającym odpowiednie doświadczenie . Leczeniem z wyboru w celu kontroli rodzaju rytmu jest farmakoterapia, a postępowaniem drugiego rzutu – właśnie ablacja w lewym przedsionku, szczególnie u chorych z objawowym samotnym AF