Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kwas foliowy

Mam 28 lat i oboje z mężem staramy się o dziecko. W październiku 2009 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Od tamtej pory miesiączka wystąpiła u mnie tylko raz, czyli mam nieregularne miesiączki. Również od tamtej pory zażywam kwas foliowy.
Czy mam kontynuować zażywanie kwasu foliowego mimo tego, że nie jestem jeszcze w ciąży i mam nieregularne miesiączki? Czy zażywanie kwasu foliowego nie szkodzi mojemu organizmowi?

Proszę o pomoc. Z góry serdecznie dziękuję.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Droga Pani!

Kwas foliowy jest związkiem zaliczanym do grupy witamin. Należy do tych witamin, których zażywanie w dawkach profilaktycznych nie grozi żadnymi złymi skutkami dla organizmu, a ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój płodu i co za tym idzie dziecka.
Zażywanie kwasu foliowego w czasie okołoprokreacyjnym i w początkowych miesiącach ciąży jest zalecane ze względu na profilaktykę zaburzeń układu nerwowego tj. wady cewy nerwowej, przepukliny rdzeniowe i inne. Ma udowodnione działanie. I w związku z brakiem działań niepożądanych zalecam dalsze jego przyjmowanie.

Polecam lekturę artykułów o kwasie foliowym i o diecie dla poprawy płodności.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy