Łączenie ze sobą różnych metod antykoncepcji

Witam, Stosuję już drugie opakowanie tabletek Naraya Plus i do tego korzystam z obliczeń aplikacji kalendarzyka, który wyznacza mi (mniej więcej) dni płodne. Czy tabletki plus omijanie dni płodnych podczas zbliżeń daje stuprocentową antykoncepcję. Czy powinnam się przychylić do prośby partnera i pozwolić mu na kolejną metodę - prezerwatywy? Czy nie jest to już lekka paranoja?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W czasie stosowania antykoncepcji, o ile jest ona przyjmowana regularnie można odpuścić sobie liczenie dni płodnych i niepłodnych gdyż takowe nie występują. Mam tu ma myśli fakt iż cykl w trakcie antykoncepcji hormonalnej zdeterminowany jest stężeniem hormonów dostarczanych w tabletkach. W przypadku Naraya Plus stężenie hormonów utrzymuje się ciągle na tym samym poziomie co uniemożliwia występowanie dni płodnych. Stosowanie prezerwatywy nie jest oczywiście zabronione jednak nie jest także konieczne.

Dzień dobry!

Jeśli stosuje Pani antykoncepcję hormonalną to NIE MA Pani dni płodnych, ponieważ tabletki całkowicie blokują owulację. Jakikolwiek obliczenia są w takiej sytuacji bezzasadne. Tabletki hormonalne są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Przy prawidłowym ich stosowaniu - nie pomijaniu tabletek, przyjmowaniu o stałej porze, właściwym postępowaniu w wypadku wymiotów lub biegunki itp. - ryzyko nieplanowanej ciąży jest minimalne. Stosowanie prezerwatyw dodatkowo może zabezpieczyć Państwa przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pozdrawiam!