laktacja

Witam,
mam mały problem ponieważ miesiąc temu urodziłam synka i niestety mały nie potrafi złapać piersi i muszę odciągać pokarm i podawać malcowi, ale od kilku dni zauważyłam, że nie mam już tyle pokarmu co na początku.

Jak można zwiększyć produkcję mleka? Nie chcę odstawiać małego od mojego mleka po miesiącu. Już i tak niestety podaje mu mleko modyfikowane, bo nie starcza mi własnego pokarmu na cały dzień.
Proszę o szybką odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Czy ktoś pomagał Pani nauczyć się przystawiana dziecka do piersi? Czy pierwotny problem nie leży przypadkiem w nieumiejętności w karmieniu? Czynność ta wcale nie jest łatwa, ani instynktowna. Trzeba się tego nauczyć, a pomóc w tym powinien już personel oddziału położniczego. Nie zawsze na początku jest łatwo. Tymczasem częste karmienie (ssanie piersi przez dziecko!) sprzyja wytwarzaniu mleka. Zdecydowanie radzę zwrócić się z prośbą o pomoc do poradni laktacyjnej (znajdują się one w wielu miejscach w całej Polsce, często przy szpitalach). Jak nauczy się Pani poprawnie przystawiać dziecko do piersi i zacznie ono ssać, pokarmu powinno pojawić się więcej. To, że dokarmia Pani synka mlekiem modyfikowanym, także powoduje zmniejszenie wytwarzania mleka w piersiach (są one zbyt mało stymulowane i powstaje błędne koło).

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!