Laparoskopia pęcherzyka żółciowego a opalanie blizny

Serdecznie witam. Miesiąc temu miałam laparoskopię pęcherzyka żółciowego. Za miesiąc wyjeżdżam na wakacje do Grecji. Wiem, że nie mogę opalać brzucha ze względu na blizny ale chciałam zapytać, czy mogę bez problemu kąpać się w morzu, basenie czy może zakleić je wodoodpornymi plasterkami? Obawiam się, by nie podrażnić, zakazić blizny, jest jeszcze czerwona. I mam jeszcze jedno pytanie, przy dotyku lekko boli mnie pępęk - czy to normalne po miesiącu od zabiegu?

Szanowna Pani!
Rzeczywiście należy zwrócić uwagę, by nie opalać blizny. Nie ma jednak przeciwwskazań do jej moczenia (kąpiele) w przypadku, gdy rana jest zamknięta i sucha.
Ból w okolicy pępka może wynikać z podrażnienia pooperacyjnego lub powstania zrostu, który naciąga struktury wewnętrzne i powoduje dyskomfort.

Witam, może pani kąpać się jeśli nie ma strupów ani ran na bliźnie bez zaklejania ich. Myślę aby nie przejmować się lekkim pobolewaniem przy dotyku pępka.Najczęściej wyciąga się przez niego wycięty pęcherzyk i zaopatruje się otrzewną szwem dlatego w tym miejscu może być dłużej bolesność.