Leczenie farmakologiczne nadciśnienia przy guzie chromochłonnym

Witam Zawsze mnie ciekawiło dlaczego leczenie nadciśnienia w guzie chromochłonnym samymi beta-blokerami jest bardzo mało skuteczne?. Dlaczego łączy się je z alfa-blokerami?. Czy podanie alfa i beta blokerów eliminuje problem nadciśnienia w tym przypadku. Są jeszcze jakieś inne powody nadciśnienia w których stosuje się takie leczenie?. Czy są inne możliwości leczenia nadciśnienia farmakologicznego w guzie chromochłonnym?. Czy operaracja jest w tym przypadku najlepsza?. Pozdrawiam serdecznie.

Marta Mielniczuk

Metodą z wyboru w leczeniu guzów chromochłonnych jest zabieg operacyjny. W przypadku leczenia farmakologicznego guza chromochłonnego stosuje się alfa-blokery, ponieważ wydzielana przez guz noradrenalina i adrenalina bardzo silnie pobudzają receptory alfa. Beta- blokery są lekami uzupełniającymi. Pozdrawiam.