Leczenie jaskry, której przyczyną jest niewłaściwe leczenie nadciśnienia tętniczego

Od kilkunastu lat leczę się na nadciśnienie tętnicze. Podawane leki powodowały duże spadki ciśnienia w nocy, ok. godz 4, do wartości 110 lub 100/80. Ciśnienie w gałkach ocznych wynosiło ok. 16. To, według diagnozy, spowodowało zamieranie nerwu wzrokowego. Obecnie po ok. półrocznym leczeniu wartość ciśnienia w gałkach wynosi ok. 12, a docelowo ma wynosić 8-9. Pole widzenia zmniejszyło się jednak w ciągu roku. Ciśnienie tętnicze wynosi w ciągu dnia od 130 do 140/80. Zdarzają się jednak jego skoki do 180. Jak leczyć tego typu jaskrę? Jak leczyć nadciśnienie, aby nie uszkadzać dalej nerwu wzrokowego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Samo nadciśnienie tętnicze może być przyczyną uszkodzenia nerwu wzrokowego, niezależnie od jaskry. Prawdopodobnie przy gwałtownym obniżaniu ciśnienia tętniczego nastąpiło niedokrwienie siatkówki. Ważne, by obniżać ciśnienie równocześnie, tętnicze i gałkowe, przy częstych pomiarach obu wartości.