Leczenie na Helicobacter a jej objawy

Dzień Dobry. Obecnie zaczne leczenie na Helicabacter pylori, ale jedynie co mnie męczy to odbijanie i zgaga. Czy osoby z mojej rodziny tez muszę rozpocząć leczenie, jeśli nie mają objawów zagażenia? Lekarz rodzinny udzielił odpowiedzi, że jesli nie mają objawów to tą bakterię się nie leczy, bo każdy i tak ją w sobie ma. Proszę o udzielenie odpowiedzi

Beata Talaśka

W Polsce ponad 80% ludzi dorosłych jest zakażonych Helicobacter pylori. Leczenie stosuje się w przypadku występowania objawów.
Pozdrawiam

Pani lekarz rodzinny ma rację. Zakażenie to jest od wieków towarzyszy ludziom, jest bardzo powszechne w polskiej populacji.
Standardowo leczymy tylko tych pacjentów, którzy poza obecnością w żołądku bakterii mają jeszcze objawy choroby powodowanej przez Helicobacter.