Leczenie nerwicy a ciąża

Witam, jestem w 4 tygodniu ciąży i leczę się na nerwicę lękową. Przyjmuję lek Paro Gen 2 razy dziennie, rano i wieczorem muszę brać lek, bo jak próbowałam odstawić to nachodziły takie dziwne uderzenia. Czy dziecko może urodzić się upośledzone? Proszę o podpowiedź, bo bardzo się martwię. Dziękuję bardzo. Marysia Chciałam dodać, że mam 32 l i mam już 14-letnią córkę, ale od nerwicy leczę się od 3 lat.

Lek. Marta Hat

Witam! Lek, który Pani zażywa, czyli Parogen należy do tzw. kategorii D leków stosowanych w ciąży. Oznacza to, że ich stosowanie w trakcie ciąży jest uzasadnione tylko i wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności. Część badań wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu - zwłaszcza wad serca. Nie zaleca się stosowania leku jeżeli obecna choroba matki jest mniej zagrażająca dla matki i dziecka niż ryzyko wystąpienia ewentualnych efektów ubocznych. Nie powinno się stosować leku zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli istnieje konieczność stosowania leczenia - należy albo zmienić lek, albo stosować go w najmniejszej możliwej dawce. Proszę jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!