Leczenie nerwicy i fobii społecznej

Witam,od kilku lat leczę się na nerwicę,w tym fobie społeczną.Dokuczało mi głównie drżenie głowy w syt. stresowych.Przez pierwszy rok brałam afobam.Później zmieniono mi na paxtin i brałam go ok.4 lat.Po nim miałam większe drżenia,doszło sztywnienie całego ciała,mięśni twarzy,osłabienie,brak czucia w palcach,rozpieranie w klatce piers.Pod kontrolą lekarza,odstawiłam lek,minęły 3 miesiące i stan się znacznie pogorszył.Do którego lek.się udać?Nie chcę już brać paroksetyny a sugerują,że powinnam

Dzień dobry,
czasem pojawiające się skutki uboczne zażywanych leków przewyższają, korzyści wynikające z ich stosowania. W Pani przypadku, prawdopodobnie tak się stało przy przyjmowaniu Paxtinu.
Niestety każdy organizm żywy, zareaguje inaczej na dany lek.
Afobam natomiast, może powodować uzależnienie, dlatego po jakimś czasie, należy go odstawić.
Proponuję umówić się na wizytę do psychologa/ psychoterapeuty, który nauczy Panią samodzielnego radzenia sobie z lękiem. Myślę, że od tego należy zacząć.
Leki mogą być pomocne jako, tymczasowy sposób radzenia sobie z problemem. Jednak gdy leczenie odbywa się jedynie farmakologicznie, bez udziału psychoterapii, pacjent może wierzyć, że leki "wyleczą" problem i będzie biernie podchodził do procedury opanowania lęku.
Należy podkreślić, że leki są jedynie tymczasowym sposobem wsparcia, zanim pacjent nie nauczy się samodzielnie opanowywać lęku.
Leki maskują objawy, natomiast nie są sposobem radzenia sobie z pierwotnymi przyczynami problemu. Technik radzenia sobie, uczy się pacjent korzystając z psychoterapii. Rekomendowałabym terapię poznawczo-behawioralną, która jest bardzo skuteczna w tego typu zaburzeniach.
Proponuję również, raz jeszcze udać się na konsultację do lekarza psychiatry, który spróbuje dostosować lek. Farmakoterapię proponuję jedynie chwilowo, aby objawy nie były tak uciążliwe, jednak jedynie do czasu, ,kiedy nauczy się Pani wykorzystywać własne zasoby i techniki, by przy pomocy psychologa, sama uporać się z lękiem.
Jestem przekonana, że jeśli odpowiednio zaangażuje się Pani w psychoterapię, efekty pojawią się dość szybko.
Trzymam kciuki za szybki powrót do równowagi
pozdrawiam serdecznie
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl