Leczenie PCOS a cukrzyca

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy leczenia PCOS. Od 3 lat mam cukrzycę typu I, a niedawno zdiagnozowano PCOS. W trakcie pół roku przytyłam ok. 10 kg i nie potrafię się ich pozbyć pomimo diety i ćwiczeń. Chciałam się dowiedzieć, czy stosując tabletki na PCOS moja waga samoistnie wróci do normy, czy wręcz przeciwnie nadal będę tyła?
ponad rok temu

Leki będące podstawą w leczeniu zespołu policystycznych jajników mają na celu zmniejszenie efektów androgenizacji (zmian wywołanych przez nadmiar testosteronu), hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia) oraz normalizacji owulacji – nie mają one jednak większego wpływu na nadmiar tkanki tłuszczowej. Przyrost masy ciała w PCOS wiąże się z występującą w tej chorobie opornością organizmu na insulinę, dlatego często stosowane są też leki zmniejszające insulinooporność i tym samym pomagające pozbyć się zbędnych kilogramów. W wybranych przypadkach mogą być one stosowane także u osób z cukrzycą typu 1 - być może zostały zalecone również w Pani przypadku. Proszę dowiedzieć się tego od prowadzącego Panią ginekologa. Mimo niezadawalających jak dotąd rezultatów diety i aktywności fizycznej, nie należy jednak z nich rezygnować. Polecam zapoznać się z artykułem: http://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy