Leczenie po usunięciu polipa z trzonu macicy

Witam!

Serdecznie dziękuję za udzielenie mi odpowiedzi na moje poprzednie pytanie dotyczące braku miesiączki po usunięciu polipa z trzonu macicy. Mój lekarz teraz już po wszystkich badaniach zasugerował mi, że należałoby zastosować leczenie hormonalne (M***), by polipy w przyszłości nie odrastały. Mam mieszane uczucia co do tej terapii. Moja wiedza na temat M*** jest taka, że to lek antykoncepcyjny i nigdzie nie spotkałam się z opisem, że ma jakiś wpływ na polipy. Czy nie ma innego sposobu leczenia? Czy założenie M*** faktycznie uchroni mnie przed następnymi polipami? Mam 45 lat. Bardzo proszę o poradę.

Lek. Marta Hat

Witam!

Polipy endometrium to zwykle łagodne zmiany, jednak około 0,5 - 1 % polipów zawiera komórki, które mogą się przekształcić w zmiany nowotworowe - rak gruczołowy (adenocarcinoma).
Polipy często nie powodują dolegliwości. Czasami występują upławy, krwawienia międzymiesiączkowe albo po stosunku (tzw. krwawienia kontaktowe), plamienia.

Wkładka domaciczna z lewonorgestrolem, którą zaoferował Pani ginekolog ma szereg działań, nie tylko antykoncepcyjne. Wśród działań wymienia się między innymi zapobieganie nieprawidłowym rozrostom błony śluzowej macicy. Wkładka domaciczna uwalniająca hormony jest stosowana, aby uniknąć efektów ubocznych wynikających z ogólnoustrojowego działania tabletek z hormonami.
Alternatywą są więc tabletki hormonalne. Stwierdzono wyższą skuteczność wkładki domacicznej z lewonorgestrolem w porównaniu do progestagenów stosowanych doustnie w zapobieganiu przerostom w obrębie błony śluzowej jamy macicy. Wynikać to może z miejscowego działania hormonu, gdzie jest największa jego koncentracja.

Poza tym lewonorgestrol zmniejsza obfite krwawienia miesiączkowe, także te wynikające z obecności mięśniaków macicy, zmniejsza bolesność miesiączek, wspomaga zahamowanie endometriozy. Stosuje się go także u kobiet w okresie menopauzy, które stosują terapię estrogenową.

Pozdrawiam serdecznie!