Leczenie potransplantacyjne: czy NFZ refunduje całkowicie jego koszt?

Przede wszystkim chodzi mi o to, czy leki przeciw odrzuceniu przeszczepu są bezpłatne? Ostatnio doszły mnie słuchy, że to nie jest oczywiste i rokrocznie zależy od decyzji ministra. A koszt miesięcznej kuracji to kilka tysięcy złotych.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Program leczenia chorych wymagających transplantacji narządowej w Polsce przewiduje refundację leczenia immunosupresyjnego u chorych po przeszczepieniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jest to refundacja częściowa, ryczałtowa - jednak na tyle znaczna, że koszt leków miesięcznie nie przekracza często 100 zł. Informacja jakoby kosztowały one ponad 1000 zł miesięcznie jest nie prawdziwa.

Dla przykładu - jeden z najczęściej wykorzystywanych środków leczniczych kosztuje bez refundacji 1104 zł w najwyższej dawce bez refundacji, a już 3,20 zł po refundacji. Inny z leków dostępny jest nie odpłatnie.
Warunkiem tej zniżki jest ubezpieczenie chorego (odprowadzanie składki na NFZ) oraz zaznaczenie na recepcie literki "P" w uprawnieniach jako leku na choroby przewlekłe.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.