Leczenie przeziębienia w ciąży

Witam, od ponad miesiąca jestem przeziębiona. Dostałam antybiotyk Sumamed, który mi nie pomógł i później u laryngologa dostałam kolejny antybiotyk - Clindamycin-MIP 600g. Podobno to zatoki ale nie potwierdzone. Chciałabym jednak zajść w ciążę. Po jakim okresie staranie się o dziecko jest bezpieczne? Jak bardzo ten antybiotyk jest szkodliwy w przypadku zajścia w ciążę?

Lek. Marta Hat

Witam! Oba antybiotyki, które Pani stosowała należą do tzw. kategorii B leków stosowanych w ciąży. Oznacza to, że ich stosowanie w trakcie ciąży jest uzasadnione tylko w koniecznych przypadkach. Przeprowadzone badania na zwierzętach nie wykazały zwiększonego ryzyka dla płodu, ale nie było badań na grupie kontrolnej kobiet ciężarnych. Nie ma więc potwierdzonych dowodów na ewentualną szkodliwość tych leków. Może Pani rozpocząć starania o ciążę bezpośrednio po odstawieniu antybiotyku. Pozdrawiam serdecznie!