Leczenie schizofreni - psychoterapia

Witam. Chciałabym wiedzieć coś więcej na temat leczenia schizofrenii psychoterapią. Jak to wygląda w praktyce i czy jest pomocne przy leczeniu schizofrenii? (czytałam na jednym forum wypowiedzi osób uczęszczających na psychoterapię i podobno to wielu osobom pomogło). Czy może ją prowadzić inny osoba, niż ta, która zajmuje się przepisywaniem leków? I czy jest jakaś różnica pomiędzy wizytą u psychiatry, a psychoterapią. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Rzeczywiście, psychoterapia schizofrenii razem ze stosowaniem farmakoterapii może dawać pozytywne efekty.
Stosuje się tzw. podejście psychodynamiczne, które polega na uświadomieniu nieświadomych procesów myślowych, które powodują dysfunkcję funkcjonowania, a następnie ich przepracowaniu z terapeutą. Pozwala to na pełniejsze zrozumienie problemu, a w konsekwencji zmianę zachowania/postępowania/myślenia. Krótko mówiąc, psychoterapia stara się znaleźć "błędy", które przeszkadzają w funkcjonowaniu i pomaga je zrozumieć.
Psychoterapia pacjentów psychotycznych jest trudniejsza, niż pozostałych. Poprawa może być osiągnięta, ale czasem wymaga to długiej pracy (ok. 6-7 lat). Częsta przyczyną niepowodzeń jest niedotrzymanie zasad kontraktu - np. zaprzestanie chodzenia na spotkania.

Jeśli chodzi o przepisywanie leków - można zastosować oba podejścia, jednak wskazane jest, aby farmakoterapią nie zajmował się terapeuta (jeśli ma takie kompetancje; terapeutą może zostać zarówno lekarz psychiatra, jak i psycholog - po odpowiednim szkoleniu psychoterapeutycznym).

Pozdrawiam