Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie schizofreni - psychoterapia

Witam. Chciałabym wiedzieć coś więcej na temat leczenia schizofrenii psychoterapią. Jak to wygląda w praktyce i czy jest pomocne przy leczeniu schizofrenii? (czytałam na jednym forum wypowiedzi osób uczęszczających na psychoterapię i podobno to wielu osobom pomogło). Czy może ją prowadzić inny osoba, niż ta, która zajmuje się przepisywaniem leków? I czy jest jakaś różnica pomiędzy wizytą u psychiatry, a psychoterapią. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Leczenie nerwicy

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!

Rzeczywiście, psychoterapia schizofrenii razem ze stosowaniem farmakoterapii może dawać pozytywne efekty.
Stosuje się tzw. podejście psychodynamiczne, które polega na uświadomieniu nieświadomych procesów myślowych, które powodują dysfunkcję funkcjonowania, a następnie ich przepracowaniu z terapeutą. Pozwala to na pełniejsze zrozumienie problemu, a w konsekwencji zmianę zachowania/postępowania/myślenia. Krótko mówiąc, psychoterapia stara się znaleźć "błędy", które przeszkadzają w funkcjonowaniu i pomaga je zrozumieć.
Psychoterapia pacjentów psychotycznych jest trudniejsza, niż pozostałych. Poprawa może być osiągnięta, ale czasem wymaga to długiej pracy (ok. 6-7 lat). Częsta przyczyną niepowodzeń jest niedotrzymanie zasad kontraktu - np. zaprzestanie chodzenia na spotkania.

Jeśli chodzi o przepisywanie leków - można zastosować oba podejścia, jednak wskazane jest, aby farmakoterapią nie zajmował się terapeuta (jeśli ma takie kompetancje; terapeutą może zostać zarówno lekarz psychiatra, jak i psycholog - po odpowiednim szkoleniu psychoterapeutycznym).

Pozdrawiam

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy