Leczenie żylaków odbytu

Mam 40 lat! Od dawna mam problemy z żylakami: nóg, hemoroidami, a teraz także żylakami sromu. Przypuszczam, że to jest to, bo dziś, myjąc się pod prysznicem, poczułam bolesne gruzłowate zgrubienia na wargach sromowych. Cztery miesiące temu urodziłam (cesarskie cięcie) drugie dziecko. W ciąży sygnalizowano mi problem pt. katastrofalne żylaki macicy, które jednak nie spowodowały żadnych powikłań podczas i po cesarce. Miesiąc po porodzie miałam wielki problem z wypadającymi bardzo bolesnymi hemoroidami, z którym zgłosiłam się do chirurga. Podczas rektoskopii okazało się jednak, że nie kwalifikują się one do operacyjnego usunięcia. Miałam także wykonane USG żył nóg. Choć 3/4 ciąży chodziłam w rajstopach antyżylakowych (1. stopień kompresji), to okazało się, że jedna z żył lewej nogi musi zostać usunięta ze względu na swoją niewydolność (żyły głębokie są wydolne). Na razie karmię dziecko piersią, więc operacja musi poczekać.

Teraz pojawił się problem następny: chyba właśnie żylaki odbytu (choć w pierwszej chwili pomyślałam, że to może być guz nowotworowy, bo moja mama miała już usuniętą macicę z przydatkami, piersi z węzłami chłonnymi oraz jeden z dwóch guzów mózgu - wszystko to jeden bardzo złośliwy nowotwór). Do kogo udać się po wstępne rozpoznanie? Do ginekologa? onkologa? Do jakiego lekarza na leczenie? Chirurga? Z jaką specjalnością?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jeżeli zauważyła Pani niepokojące objawy ze strony odbytu to najlepiej udać się do specjalisty proktologa.
Warto również wybrać się na kontrolę ginekologiczną by sprawdzić, czy z tej strony jest wszytko w porządku.

Należy pamiętać, że jest Pani w grupie ryzyka chorób nowotworowych, gdyż pojawiły się one w rodzinie z tego powodu należy systematycznie się badać.

W przypadku uciążliwych żylaków nóg najlepiej odwiedzić chirurga naczyniowego, gdyż zazwyczaj to oni zajmują się takimi dolegliwościami.

Uważam, że najlepiej leczyć zaawansowane żylaki chirurgicznie, gdyż metody farmakologiczne zazwyczaj nie przynoszą pożądanego rezultatu lub przynoszą go na krótko.

Pozdrawiam!