Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie żylaków odbytu

Mam 40 lat! Od dawna mam problemy z żylakami: nóg, hemoroidami, a teraz także żylakami sromu. Przypuszczam, że to jest to, bo dziś, myjąc się pod prysznicem, poczułam bolesne gruzłowate zgrubienia na wargach sromowych. Cztery miesiące temu urodziłam (cesarskie cięcie) drugie dziecko. W ciąży sygnalizowano mi problem pt. katastrofalne żylaki macicy, które jednak nie spowodowały żadnych powikłań podczas i po cesarce. Miesiąc po porodzie miałam wielki problem z wypadającymi bardzo bolesnymi hemoroidami, z którym zgłosiłam się do chirurga. Podczas rektoskopii okazało się jednak, że nie kwalifikują się one do operacyjnego usunięcia. Miałam także wykonane USG żył nóg. Choć 3/4 ciąży chodziłam w rajstopach antyżylakowych (1. stopień kompresji), to okazało się, że jedna z żył lewej nogi musi zostać usunięta ze względu na swoją niewydolność (żyły głębokie są wydolne). Na razie karmię dziecko piersią, więc operacja musi poczekać.

Teraz pojawił się problem następny: chyba właśnie żylaki odbytu (choć w pierwszej chwili pomyślałam, że to może być guz nowotworowy, bo moja mama miała już usuniętą macicę z przydatkami, piersi z węzłami chłonnymi oraz jeden z dwóch guzów mózgu - wszystko to jeden bardzo złośliwy nowotwór). Do kogo udać się po wstępne rozpoznanie? Do ginekologa? onkologa? Do jakiego lekarza na leczenie? Chirurga? Z jaką specjalnością?

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Magdalena Szymańska
65 poziom zaufania

Dzień dobry!

Jeżeli zauważyła Pani niepokojące objawy ze strony odbytu to najlepiej udać się do specjalisty proktologa.
Warto również wybrać się na kontrolę ginekologiczną by sprawdzić, czy z tej strony jest wszytko w porządku.

Należy pamiętać, że jest Pani w grupie ryzyka chorób nowotworowych, gdyż pojawiły się one w rodzinie z tego powodu należy systematycznie się badać.

W przypadku uciążliwych żylaków nóg najlepiej odwiedzić chirurga naczyniowego, gdyż zazwyczaj to oni zajmują się takimi dolegliwościami.

Uważam, że najlepiej leczyć zaawansowane żylaki chirurgicznie, gdyż metody farmakologiczne zazwyczaj nie przynoszą pożądanego rezultatu lub przynoszą go na krótko.

Pozdrawiam!

Lekarz medycyny na specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy