Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lęk i fobia szkolna u 11-latki

Witam, jestem ojcem 11 latki w 5 klasie . Córka od dwóch tygodni ma lęk przed szkołą. Niemal codziennie, w różnych godzinach i przed różnymi lekcjami dzwoni pielęgniarka i prosi o przyjście bo córkę boli brzuch. Na początku myśleliśmy z żoną że to może już dojrzewanie, ale ona zaczęła się nerwowo zachowywać już wieczorem przed szkołą. A ranoi jak wstaje to od razu płacze i nie chce powiedzieć czego tak się boi w tej szkole.CZytałem dużo o fobii szkolnej ale to długi okres terapii ale szkoła...
MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Witam

Proszę nie zrażać się informacjami o długim czasie terapii. W przypadku Państwa córki tak nie musi być. Najważniejsze jest, by córka uzyskała wsparcie już teraz. Silny lęk, który powoduje u córki szereg objawów somatycznych, powoduje u niej cierpienie i może negatywnie wpływać na dalszy stosunek do szkoły i funkcjonowanie poza szkołą. Zalecam kontakt z psychologiem pracującym z dziećmi i z młodzieżą, który pomoże dotrzeć do źródła problemu i wspólnie z córką i z Państwem wypracuje sposoby poprawy sytuacji Państwa dziecka.

Pozdrawiam
Katarzyna Binder

Psycholog, coach i trener umiejętności psychospołecznych.
0

Dzień Dobry Panu,

Myślę, że wskazanym rozwiązaniem byłaby dyskretna rozmowa z wychowawcą klasy, żeby zwrócił uwagę, co mogłoby być przyczyną takiej reakcji Państwa Córki na szkołę.

Warto byłoby rozważyć konsultację z psychologiem dziecięcym, który poprzez umiejętność rozmowy mógłby dotrzeć do prawdziwej przyczyny objawów lękowych u córki.

Może to być nieduży problem, który w oczach Państwa Córki jest olbrzymim problemem, albo bardzo istotny problem - kiedy trzeba być uwrażliwionym i uważnym rodzicem, by móc adekwatnie i skutecznie zadziałać.

Życzę Panu tylko dobrych wiadomości,
Irena Mielnik-Madej

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy