Lęk i stres po pewnym wydarzeniu

Witam. Pół roku temu wydarzyło sie coś, co wywołało ogromny lęk. Do tej pory męczę się z tym, stresuje, boje, że to wróci.Na szczęscie coraz więcej zdołałam sobie już jakoś wytłumaczyć.Niestety owy stres wywołał schudnięcie, a także bóle w klatce piersiowej i pogorszenie wzroku. Widzę dziwne męty, na gładkich jasnych powierzchniach widzę pulsowanie i mruganie obrazu.Kiedy czytam i spojrze np. na ścianę, linijki tekstu widzę jeszcze przez 15s.Czy to wróci do normy? I czy to jest wywołane nerwami?

Dzień dobry,

Racjonalnie "jakoś" sobie to Pani wytłumaczyła, jednak nadal emocjonalnie Pani to przeżywa.
Czy "samo" wróci do normy ? Nie wiem.
Najlepiej jak uda się Pani na konsultację do psychologa / psychoterapeuty.

Jeśli wydarzenia sprzed pół roku wciąż wywołują w Pani wyżej wspomniane uczucia, to bardzo możliwe że jest to zespół stresu pourazowego (tzw. PTSD- proponuję poczytać troszkę na ten temat i porównać opisywane objawy ) który objawia się w najróżniejsze sposoby. Np. właśnie somatycznie. Jeśli chodzi o wydarzenia szczególnie trudne, to bardzo często aby w pełni sobie z nimi poradzić powinniśmy skorzystać z terapii. W tych wypadkach niewątpliwie najlepiej przebadane naukowo są: terapia EMDR oraz poznawczo-behawioralna. Proszę więc szukając psychoterapeuty uważnie prześledzić w jakim nurcie on działa, ponieważ praca z traumą nie należy do prostych i dobrze byłoby żeby trafiła Pani na odpowiedzialnego, przeszkolonego w danym kierunku specjalistę. Pozdrawiam, Monika

Dzień dobry, jeżeli wcześniej tego typu objawy nie występowały istnieje duże prawdopodobieństwo iż wynikiem jest PTSD - zespół stresu pourazowego. Proponuję udać się na konsultację do lekarza psychiatry o opowiedzieć mu dokładnie o swoich objawach. Psychiatra zaleci rozpoczęcie ewentualnej terapii lub poleci innego specjalistę. Pozdrawiam.