Lęk po wizycie w gabinecie kosmetycznym a możliwe zaburzenia

Dzień Dobry Proszę o poradę czy powinnam się zgłosić do psychologa lub psychiatry z moim problem, jakiś czas temu często chodziłam do kosmetyczki na zabiegi dopóki nie trafiłam do młodej dziewczyny która zakleiła mi maseczką usta i oczy poczułam wtedy ogromny lęk jakbym miała się zwymiotować i udusić, tak mnie to dotkneło, że mam problem teraz z nałożeniem kremu na twarz poprostu czuję lęk, bardzo źle mi z tym, proszę o pomoc czy powinnam się leczyć z tym problemem u psychiatry

Jako leczenie pierwszego rzutu w tym przypadku polecam psychoterapię behawioralno-poznawczą. Jeżeli lęk jest intensywny i zaburza codzienne funkcjonowanie mozę być wskazana farmakoterapia (leki z grupy SSRI + benzodwuazapiny na początek do 2-3 tygodni)

Prawdopodobne jest, iż "nabawiła" się Pani fobii specyficznej związanej z bardzo konkretną sytuacją wizyty u kosmetyczki. Jest to dla Pani nieprzyjemne, prowadzi do dyskomfortu - a to już jest powodem, aby podzielić się tym problemem ze specjalistą. Szczególnie polecam wizytę u psychologa poznawczo-behawioralnego, który pokaże Pani różnego rodzaju techniki, dzięki którym skutecznie pozbędzie się Pani lęku. Powodzenia!

Dzień dobry, jeżeli lęk utrzymuje się od kilku tygodni i nie mija zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą pracującym w podejściu behawioralno-poznawczym. Pozdrawiam.