Lęk przed ciążą pomimo braku seksu

witam mam 19 lat i zmagam się z problemem. Otóż jestem z chłopakiem 2 miesiące. Bardzo dobrze się dogadujemy i bardzo kochamy nie ma między nami kłótni i problemów a jak jakieś są to rozmawiamy o nich ze sobą. Można powiedzieć że zaczęliśmy poniekąd pieścić dotykiem swoich ciał i tu pojawia się problem ponieważ mam po każdych takich pieszczotach za każdym razem paranoiczne myśli że mogę zajść w ciąże takie obawy strach mimo iż nie uprawiamy sexu

Lek. Marta Gryszkiewicz

www.ponton.org.pl Tam znajdzie Pani niezbędne informacje z zakresu edukacji seksualnej. Nie ma powodów do stresu skoro nie było stosunku płciowego! Może emocjonalnie nie dorosła Pani jeszcze do aktywnego życia seksualnego. Nie powinna Pani robić nic wbrew sobie.

Być może wejście w związek, pomimo iż jest on dla Pani satysfakcynujący, budzi w Pani napięcie i niepokój. Przyczyny mogą być różne, np. to jak na Pani relację zaopatrują się inni, zwłaszcza rodzice, jakie mają oni poglądy dotyczące współżycia mlodych ludzi i co za tym idzie oczekiwania wobec Pani, jakie Pani ma swoje doświadczenia (wcześniejsze relacje, obserwowane relacje innych osób). Są to niektóre z powodów, które mogą budzić lęk i poczucie, że robi Pani coś niewłaściwego. To napięcie z kolei może przybierać formę lęków, o których Pani pisze. Żeby lepiej zrozumieć swoje emocje i nauczyć się sobie z nimi radzić, zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa/ psychoterapeuty.