Lęk przed dyskotekami w szkole

Mam 16 lat. Już od samego początku, czyli jakiejś czwartej klasy straszliwie bałam się dyskotek szkolnych. Nie umiem tańczyć, nie tańczyłam i nie chcę. Gdy następnego dnia przychodzę do szkoły to jest mi głupio, bo wszyscy, łącznie z nauczycielami pytają dlaczego mnie nie było. Jest ok, dopóki nie dowiem się o jakiejś imprezie szkolnej. Wtedy nie mogę żyć. Nie skupiam się, nie śpię, nie wiem co ze sobą robić i chce mi się płakać. Co mam zrobić? Czy to może być jakieś zaburzenie psychiczne?

Na podstawie tych informacji trudno stwierdzić czy jest to zaburzenie.
Najlepiej byłoby przepracować ten lęk szybko i skutecznie z psychologiem. Na początek jednak możesz spróbować zastanowić sie czego tak konkretnie boisz się w sytuacji pójścia na dyskotekę. Czy jest to problem zwiazany z tym , ze chciałabys pójść, ale czujesz lęk, czy wolalabys nie iść i móc asertywnie i stanowczo to komunikować ?
Na pewno pomocne może być wsparcie bliskich osób ( omówienie z nimi tegio co ciebie dotyczy).

Witaj,
z Twojego opisu można wnioskować, ze cierpisz na pewna odmianę lęku społecznego. Czasami jest on uogólniony a czasem kojarzy się z jedna sytuacją (w Twoim przypadku jet to dyskoteka). Powinnaś skorzystać z porady psychologa, który zaproponował by Ci terapię.Wymaga to długotrwałej samoobserwacji w celu określenia, jakie są źródła zachowań lękowych. Najczęściej lęk jest wyrazem stłumionych uczuć związanych z wcześniejszymi doświadczeniami. Pewną pracę możesz wykonać sama. Zaprowadź notatnik i odnotuj, kiedy pierwszy raz doświadczyłaś lęku, jakie odczuwałaś objawy ze strony organizmu (bicie serca, pocenie, brak oddechu itp.), jakie było nasilenie lęku (najlepiej w skali od 0 do 10), jakie myśli towarzyszyły lękowi. Ważne są Twoje przekonania dotyczące siebie (prawdopodobnie niska samoocena) i innych, jakie przewidywania dotyczące sytuacji, której się boisz. Spisz sobie wszystkie możliwe sposoby pokonania lęku. Sprawdzaj ich skuteczność (także na skali , tym razem powodzenia od 0 do 10).
Sprawdź, czy nie masz możliwości uczestniczenia w zajęciach relaksacyjnych. Myślę jednak, że będzie Ci trudno samej opanować ten problem. Porozmawiaj z jakąś osobą bliską (najlepiej szkolna przyjaciółką), spróbujcie razem pójść razem na dyskotekę, wytrzymaj jak najdłużej, notuj, co dzieje się z Twoim ciałem, jakie myśli krążą w głowie, jakie przekonania się uruchamiają. Trenuj w ten sposób, ale jesli będzie to trudne porozmawiaj z psychologiem aby wyjaśnił Ci dokładniej, jak pracować nad sobą. Głowa do góry ! Musisz tylko uwierzyć w siebie, odnaleźć wszystkie wewnętrzne zasoby, które pomagają Ci w innych sytuacjach. Pozdrawiam. Krystyna Weigl-Albert