Lęk przed kolejną ciążą i niechęć do seksu u męża

Witam! 3 miesiące temu urodziłam naszą upragnioną, wyczekiwaną córeczkę. Myślałam, że po okresie połogu nasze życie seksualne z mężem wróci do stanu sprzed ciąży. Oboje mieliśmy duży apetyt na seks. W okresie ciąży od 23 tyg. nie mogliśmy współżyć, bo ciąża była zagrożona, ale i tak się delikatnie pieściliśmy bez penetracji i uważaliśmy na maluszka. Po porodzie mąż się ode mnie odsunął. Mówiłam mu to wielokrotnie. Zaprzeczał moim stwierdzeniom, że po porodzie już go nie podniecam. Przytula mnie, głaszcze, całuje delikatnie, dotyka, ale całkowicie stracił ochotę na seks.

Od porodu kochaliśmy się tylko raz. Za każdym razem, gdy o tym wspomnę mówi, że nie ma ochoty. Wysnuł wniosek, że to lęk przed szybkim zajściem w kolejną ciążę tak na niego wpływa. Ja stosuję tabletki antykoncepcyjne zalecone przez mojego ginekologa, które wywołują przykre reakcje uboczne, ale moje libido nie spadło. Wciąż mam ochotę na seks 2 x tyg. Ponadto korzystaliśmy z prezerwatyw. Mam 25 lat i karmię piersią, więc ostrzejsze metody jak wkładka wewnątrzmaciczna nie wchodzą w grę. Chyba więcej nie da się zabezpieczyć w naszej sytuacji. Wiem, że problem lęku przed niechcianą ciążą głównie dotyczy kobiet, ale w moim przypadku to mąż nie chce się kochać z tego powodu. Oboje przez to cierpimy, bo ja nie mogę się bez niego zaakceptować po porodzie, a on kocha mnie i nie chce mi robić przykrości, ale jest to silniejsze od niego. Jak nam pomóc?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że powinni państwo szczerze ze sobą porozmawiać, szczególnie o ryzyku zajścia w kolejną ciążę przy prawidłowym stosowania metod antykoncepcyjnych. Pisze Pani, że dziecko było wyczekiwane, rozumiem więc, że zajście w ciążę nie było wpadką. Dlatego dziwi taka reakcja męża. Musi Pani wziąć pod uwagę, że mężczyźni bardzo różnie reagują na ciążę i narodziny dziecka. Unikanie kontaktu w połogu jest chyba instynktowne - kontakty seksualne w tym okresie mogłyby doprowadzić bowiem do zakażenia. Mężczyzna może nie odczuwać pociągu do świeżo upieczonej matki. Jeśli przy tym mąż okazuje Pani czułość w innej formie, to nie ma Pani żadnych powodów do niepokoju, z czasem sytuacja powinna wrócić do normy. Poza tym narodziny dziecka wiążą się z powstaniem zupełnie nowej sytuacji w domu, nowymi obowiązkami, codzienną radością, ale też troskami i nerwami. Powstały w ten sposób stres będzie przekładał się na dalsze zmniejszenie libido u Pani męża. U niektórych mężczyzn przy zwiększonym poziomie stresu libido zanika prawie całkowicie. Powinna Pani próbować stwarzać sytuacje, w których tak jak przed narodzinami dziecka, będziecie przebywać z mężem tylko we dwoje, można na przykład wykorzystać pomoc babci do opieki nad dzieckiem. Takie spędzanie czasu powinno zdjąć z męża część stresu związaną z dzieckiem i zwiększyć zainteresowanie Panią, jaką partnerką seksualną. Nawet jeśli nie będzie Pani nic robić, to sytuacja powinna wrócić do normy po kilku miesiącach. Jeśli tak się nie stanie, polecam udać się do psychologa lub lekarza seksuologa, który spróbuje Państwu pomóc.

Pozdrawiam serdecznie!