Lęk przed ludźmi jako skutek urazu głowy

w wieku 10 lat spadlam z huśtawki i uderzyłam głowa z dużą silą o twarda ziemie ( uraz głowy - utrata przytomności wymioty, niepamięć wsteczna). przed wypadkiem niemiałam problemów z nawiązywaniem kontaktów i i wystąpieniami przed grupa ludzi. jednak tak około 4 lat po wypadku zaczęłam odczuwać leki. staram sie jeżeli jest to tylko możliwe unikać załatwiania spraw w nowych nieznanych miejscach, wypowiadać sie przed grupa ludzi ( ośmieszenia) . czy lek ten mógł zostać spowodowany tym urazem ?

Raczej nie. Wg mnie występowałby bezpośrednio po urazie. Polecam psychoterapię najlepiej grupową i wolontariaty, które bez obawy o ocenę mogą pomóc zobaczyć jak jesteśmy oceniani przez osoby neutralne.
Pozdrawiam.

Dzień dobry. Objawy które Pani opisała mogą mieć różne podłoże. Zalecam aby skonsultowała się Pani ze specjalistą neuropsychologiem, ponieważ przebyty uraz głowy może mieć związek z Pani lękiem. Proszę nie lekceważyć tej sprawy. Profesjonalny neuropsycholog pomoże znaleźć przyczynę tych objawów i zaproponuje stosowną formę leczenia. Dla pewności wykonałbym także kontrolne badanie neuroobrazowe. Serdecznie pozdrawiam.

Witam Panią. W opisanej przez Panią sytuacji bardzo mnie niepokoi kontekst czasowy. Nie napisała Pani czy po tym upadku udzielono Pani pomocy medycznej i wykonano niezbędne badania. Nawet, gdyby tak było powinna Pani co jakiś czas wskazany przez lekarza pojawiać się u kontroli. Zastanawiam się też czy kiedy po 4 latach od upadku pojawiły się dokuczliwe objawy, zaprowadzono Panią do lekarza. Zarówno po upadku jak i wtedy kiedy pojawiły się objawy powinni zająć się tym dorośli, Pani była wówczas dzieckiem. Proszę nie snuć przypuszczeń na temat objawów czy reakcji, które Pani opisuje tylko udać się niezwłocznie do lekarza by dokonać pełnej diagnozy. Można zacząć od lekarza pierwszego kontaktu by ten skierował do właściwego specjalisty (opcja w ramach NFZ) lub od razu udać się do lekarza neurologa (opcja płatna) z podaniem informacji o Pani upadku i objawach. Pozdrawiam Panią.