Lęk przed obrona pracy magisterskiej

Niedługo czeka mnie egzamin obrony pracy magisterskiej i strasznie się boję. Z tego, co pamiętam, każdy egzamin bardzo przeżywałam. Nie obeszło się bez dodatkowych leków wspomagających, jak np. Persen czy Kalms. Oprócz nich biorę już leki psychotropowe, antydepresyjne i uspokajające. Ale przed egzaminem to za mało. Stres jest tak ogromny, że biegam co chwile do toalety. Serce wali mi jak zwariowane. Słabo mi! A w trakcie egzaminu ciężko mi myśleć i wydobyć z siebie zdobytą wiedzę! Jestem jakby bardzo "ograniczona" przez stres! Pozdrawiam!

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Tak silny lęk przed egzaminem jest na pewno wyczerpujący, a lęk przed lękiem dodatkowo go napędza. Proszę pomyśleć o podjęciu krótkoterminowej terapii poznawczo-behawioralnej, która pozwoliłaby Pani przepracowac sytuację związaną z egzaminem oraz odkryć przyczynę powstawania tak silnego lęku.

Zamiast leków hamujących biegunkę, proponowałabym środki regulujące perystaltykę jelit, które może Pani przepisać np. lekarz psychiatra lub gastroenterolog. Takie leki zażywa się przez dłuższy okres czasu i pozwalają wyciszyć troszeczkę reagowanie przewodu pokarmowego na silny stres. Proszę również zadbać o odpowiednią ilość relaksu, może spróbuje Pani ćwiczeń fizycznych w ramach odreagowania stresu i rozładowania napięcia, medytacji lub ćwiczeń relaksacyjnych w celu opanowania stresu. To na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Istnieją również doraźne leki psychotropowe zmniejszające lęk, które mogłaby Pani brać przed wejściem na egzamin. Samo posiadanie takiej tablekti, co do której miałaby Pani pewność, że jest skuteczna, powinna Panią częściowo uspokoić. Proponuję osobistą konsultację z psychiatrą w tej sprawie.

Proszę jednak przede wszystkim skoncentrować się na psychoterapii. Na odległość nie mogę rozwiązać Pani problemu, gdyż przyczyn silnego lęku może być bardzo dużo. To może być lęk przed byciem ocenianym, lęk przed porażką, lęk, że się nie będzie najlepszą. Proszę się zastanowić, czego obawia się Pani najbardziej?

Proszę spojrzeć na egzamin, jak na pewien mały krok ku przyszłości, jako szansę na osiągnięcie celu. Nie egzamin powinien być celem, ale osiagnięcie tytułu mgr, praca zawodowa, którą będzie Pani mogła wykonywać, lepsze wynagrodzenie, etc., etc. Jeśli skoncentruje się Pani na wszystkich plusach, które osiągnie Pani dzięki obronie pracy mgr, oraz wzbudzi Pani w sobie głębokie przekonanie, że CHCE to Pani zrobić, a nie MUSI, to egzamin będzie dużo prostszy. W końcu to zaldwie kilkanaście minut, które są uwieńczeniem Pani wieloletniej pracy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!