Lęk przed wychodzeniem z domu u 23-letniej córki

moja 23l córka boi się ostatnio wyjść z domu, jest pobudzona, łatwo jej o płacz, ma zawroty głowy i jest ogólnie osłabiona. Sama mówi, że to po obronie licencjatu po silnym stresie. Boi się wyjść do sklepu , bo może jej się kręcić w głowie, szuka wymówek. Nie wiem co się z nią dzieje czy to może być jakaś nerwica czy coś gorszego i co z tym zrobić? Objawy nasiliły się po telefonie od jakiegoś zboczeńca, który jej naopowiadał świństw.Jak jej pomóc żeby nie popełnić jakiegoś błędu.Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Najlepiej udać się na wizytę/konsultację do lekarza psychiatry, który wyłącznie w kontakcie osobistym może ocenić objawy córki. A jeżeli jej stan będzie wymagał leczenia - to zaproponuje odpowiednie postępowanie (np.: psychoterapia i.lub farmakoterapia). Pomoc może córka uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ) lub prywatnie.

Witam,

Proszę zaproponować córce wizytę u psychoterapeuty. Tego typu lęki są stosunkowo łatwe i szybkie do leczenia (oraz częste w wieku córki), natomiast nieleczone często się pogłębiają. To, co pani powinna robić, to nie pozwalać córce na tzw. reakcję unikania, tj. zachęcać ją do aktywności, zamiast ulegać czy utwierdzać w jej braku i niewychodzeniu z domu.

Pozdrawiam